Projektid


1. EESTI AFAASIALIIDU tegevusaasta 2024 rahastaja: EPIFond

2. projekt: ANNA AEGA!

EPIFondi organisatsioonide koostöö projekt

Käesoleva projekti käigus koondavad kolm organisatsiooni – Eesti Kogelejate Ühing, Eesti Afaasialiit ja Eesti Vaegkuuljate Liit jõud ning töötavad koostöös reklaamispetsialistiga välja avaliku arvamuse kujundamise plaani. Koostatakse reklaamid, näidatakse reklaame avalikkusele ning lõpuks räägitakse kampaaniast pressis. Projekti tulemusena on rohkem inimesi teadlikud kõnepuudest ning avaliku suhtumine kõnepuudega inimestesse on positiivsem. See omakorda loob aluse, et kõnepuudega inimestega arvestatakse rohkem ning nende õigused on tagatud. Samuti paraneb organisatsioonide koostöö ja juhtimiskompetents. Rohkem inimesi on teadlikud meie organisatsioonidest ning ühingud saavad uusi liikmeid. Projekti kaasatakse uusi ühingu liikmeid, kes loodetavasti saavad projektis osalemisest positiivse kogemuse ja nendest kasvavad välja tuleviku liidrid.

3. Projekt „Afaasiarahva superaed“ Eesti Afaasialiidu peaaju- ja kõnekahjustusega inimeste taastuskodus Pesarimaja Tallinnas, Maarjamäel, Kase 25A.

Tallinn arendab jõudsalt liikumist, et ka linnas loodaks rohelust, kasvatataks söödavat ja et inimeste vaimset keskkonda toetaks aiandus kui igati tasakaalustav vaimne ja füüsiline tegevus. Eesti Afaasialiit sai Tallinnalt linnaianduse projektide taotlusvoorus 5000 € toetust „Afaasiarahva superaia“ rajamiseks. Projekt algas 1. aprillil ja kestab 31 oktoobrini 2024.

Afaasialiit pakub selle projekti raames olulisi ja isegi eriti eksklusiivseid võimalusi kogu algavaks suveperioodiks:

  • Hoolimata kõigile teadaolevast logopeedide puudusest pakume meie kõneravi ja suhtlemise toetamise võimalust afaasia ja teiste kõnekahjustusega inimestele logopeedi juhendamisel igal neljapäeval alates kella 10-st. Ajal, mil insuldijärgselt patsiendid ja nende pered otsivad tikutulega võimalust pääseda logopeedi vastuvõtule, on siin pakkumisel kabinetitööst kordi efektiivsemagi metoodikaga praktilise tegevusega ja grupitöö võimalustega rikastatud kõne aktiviseerimine. Lisaks on afaasiaga inimeste lähedastel nendel päevadel võimalik saada logopeedilt või meie teiste praktiliste tegevuste juhendajatelt juhiseid suhtlemiseks.
  • Insuldijärgselt on paljude inimeste päevategevused piiratud, jäädakse suures osas koduseinte vahele, tundub, nagu peaks nüüd paljudest asjadest loobuma. See pole aga üldsegi nii: vastupidi, kui enne oli inimene seotud rohkem kohustustega, siis nüüd on tekkinud õigustus valida tegevuste vahel. Oma huvialadega seotud tegevusi saab õppida uuel ja riskivabal moel harrastama. Juurde saab õppida uusi huvitegevusi, mille harrastamisele varem kas aja- või teadmiste- või võimaluste puudusest keegi isegi ei mõelnud. Üks sellistest ongi aiandus, ja mitte lihtsalt aiatöö, vaid koostegemise ja seltsieluga vürtsitatud hobi, tervisliku toitumise edendamise hobi, taimekasvatamise oskuste kollektsioneerimise huvi arendamine, millele lisandus alati suur rahuldus tehtust, rõõm elusa looduse arengu jälgimisest ja mis seal salata –  nauding omakasvatatud viljade, marjade söömisest, nendest valmistatud roogade tegema õppimisest ja söömisest.
  • Meie aeda on oodatud ka iga abivalmis, teotahteline või lihtsalt uudishimulik linnakodanik.  Siin on võimalik ennast harida, tutvuda inimestega, kes on insuldi või ajutrauma läbi põdenud. Insult on levinuimaid elukvaliteeti negatiivselt mõjutavaid haiguseid üldse. Kui selle tüsistusena tekib ka afaasia e. kõnehalvatus, siis see on tavaliselt inimesele ja tema lähedastele eriliselt raskesti talutav. Ometi on ka selles situatsioonis võimalik elu elada suhteliselt hästi, selleks tuleb aga otsida lahendused ja seda on aga tarvis õppida. Muidugi saab selle teadmise arendamisega tegelema hakata siis, kui probleem on käes, aga hoopis õigem oleks enda teadmisi ja vilumusi edendada üldises plaanis, olulisel moel ka vältimiseks, haiguse ennetamiseks. Me keegi ei te millal või kus meil läheks seda teadmist tarvis! Tegelikult aga, kui küsida, siis pea igas teises perekonnas on keegi, kes nüüd või varem kunagi on saanud kõnekahjustuse ja keda pole lähedased selles mures suutnud piisavalt hästi toetada. Afaasialiidu linnaaia projektis on igaühel võimalik ennast tasuta harida meeldivas ja tegusas keskkonnas professionaalsete logopeedide käe all.
  • Rahulik ja kena aed on koht, kus on mõnus olla. Ka siis, kui ei tee tööd, ei rohi eha niida… Kui tervis või ka hirm tervise pärast piirab julgust ise käed külge panna. Aeda tulla tasub ikka! Meie aed pakub nauditavat ajaviidet isegi vihmase ilmaga: istudes ja teed juues kenas aiapaviljonis on ka vihmapiiskade kukkumist mõnus jälgida. Ikka parem, kui istuda üksinduses.

Alates maist kuni augusti lõpuni on igal neljapäeval kella 10-st Pesarimaja aias huvilisi vastu võtmas kas Külli, Raili, Reena, Aade või Anu, kes on kõik meie taastuskodu meeskonna liikmed.

Igal muul ajal võib muidugi ka tulla aeda aega veetma aga siis lihtsalt ei pruugi kedagi meeskonnast kohal olla ja tuleb endale mõnusa äraolemise ise korraldada.

4. Teavitus EPIFond rahastas Eesti Afaasialiitu väikeprojektide voorus:

Organisatsiooni spetsiifikast tulenevad, väljapoole suunatud teavitus ja koolitustegevused, sealhulgas puudespetsiifikat käsitlevate materjalide loomine (nii elektroonilised materjalid videomaterjalid , veebinaride korraldamine kui ka füüsilised väljaanded). 

Valmimas on teavitav voldik “Teavet afaasiast” ja brošüür. “Mul on afaasia”

r